Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
Суддя Великої Палати Верховного Суду Сергій Погрібний, секретар судової палати з розгляду справ щодо захисту соціальних прав Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду Андрій Рибачук та суддя Верховного Суду у Касаційному адміністративному суді Володимир Кравчук взяли участь в експертному обговоренні «Соціальна держава Україна – в умовах миру і війни. Конституційний вимір».
Захід організовано з метою вироблення спільних підходів до розуміння:
На початку першої частини обговорення на тему «Новий суспільний договір: чи буде Україна соціальною?» було представлено доповідь «Демографічна ситуація в Україні: поточна ситуація та прогнози». Учасники дискусії обговорили ключові аспекти, що стосуються, зокрема, справедливого соціального розподілу в новому суспільному договорі та економічного підґрунтя соціальних функцій держави.
Доповідь на тему «Чи заперечує канонічна соціальна держава в етичному сенсі державу правову» було презентовано в рамках другої частини заходу «Конституційний вимір соціальної держави». У межах цієї секції присутні обговорили зміст і обсяг соціальних прав, акцентуючи на дилемі: «звузити не можна лишити – де ставимо кому?». Особливу увагу приділили пошуку механізмів, які б забезпечували ефективний баланс між обсягом соціальних гарантій та реальними бюджетними можливостями держави. Крім того, порушувалося питання про вплив війни на соціальні функції держави та виклики повоєнної відбудови.
Під час обговорення окреслених на заході питань Сергій Погрібний зазначив, що в умовах воєнного стану держава повинна докладати всіх зусиль для збалансування її витрат згідно з тими пріоритетами, що постали перед нею з метою збереження існування нашої країни. У цьому контексті доповідач навів практику ВП ВС щодо порушеного питання, зокрема, йшлося про постанову ВП ВС від 14 травня 2025 року у справі № 440/14216/23.
У ході дискусії щодо механізмів забезпечення ефективного балансу між обсягом соціальних гарантій і реальними бюджетними можливостями держави Андрій Рибачук наголосив, що головна проблема полягає не так у якості Конституції України, як у її практичній реалізації, включно з якістю законодавства. Спікер зауважив, що Конституцію України потрібно читати не лише як текст, а й як програмний документ, у якому містяться цінності та принципи.
У свою чергу Володимир Кравчук зазначив, що соціальна політика має бути збалансована. Він також додав, що реформування соціального забезпечення повинно відповідати Конституції України та рішенням Конституційного Суду України.
Обговорення організовано Українським католицьким університетом за підтримки проєктів Ради Європи «Посилення соціального виміру в Україні» та «Підтримка України у впровадженні стандартів Ради Європи щодо судової влади», а також проєкту «Підтримка розвитку конституційної юстиції в Україні», що його впроваджують у межах спільної програми Європейського Союзу та Ради Європи «Партнерство заради належного врядування», фаза ІІІ.